Našim cílem je vybrat pro Vás vždy ty nejlepší jedince, tak aby Vám rostliny a pobyt na zahradě dělaly jen a jen radost!

Přejeme příjemné chvíle strávené na Vaší zahradě!


Úvod »OVOCNÉ DŘEVINY» Kdouloň HRUŠKOVITÁ


        

Kdouloň HRUŠKOVITÁ

kdouloň - cydonia oblonga

 

Číslo produktu: 30001
Parametr 1: vřeteno, prostokořený
Parametr 2: podnož kdouloň BA 29
Parametr 3: pouze osobní odběr
naše cena bez DPH : 217 Kč
naše cena s DPH (15 %):
250 Kč
: 0 Kč

Kdouloně se řadí spolu s jabloněmi a hrušněmi k jádrovému ovoci. dorůstá výšky 6m

Rostlina roste bujně v prvních letech, s nástupem plodů se růst zpomaluje. Kvete od května do června bílorůžovými květy. Plody jsou podlouhlého hruškovitého tvaru, žluté barvy.


Jejich slupka je velmi tvrdá stejně jako dužnina. Syrové jsou nepoživatelné, jsou vhodné k dalšímu zpracování zejména k výrobě rosolů, džemů, marmelád, křížal, želé. Plody jsou aromatické. Pro zpracování se odstraňuje jádřinec, slupka se neloupe. Kdouloň má v zahradě významný okrasný vliv. Od jara do podzimu kdy rostlina kvete a plodí je velmi dekorativní. Plody se sklízí v září až řijnu.

Kdoule kromě velkého množství pektinu obsahují vitamin C a skupinu vitaminu B, sacharidy, organické kyseliny, třísloviny a minerální látky, např. zinek, železo, draslík či vápník.

V minulosti se plody kdouloně využívaly v proti bolestem v krku, při žaludečních potížích, průjmech. Protože kdoule silně voní, ukládaly se i do prádla, nebo je možné plody rozmístit v bytě pro osvěžení vzduchu.

Kdouloň je poměrně nenáročná dřevina, nejlépe se jí daří v humózní půdě dobře zásobené živinami. Nesnáší však půdy s vysokým obsahem vápníku, trpí pak žloutnutím listů. Jinak má kdouloň na výživu podobné nároky jako jabloň či hrušeň. Kdouloně  koření mělce, proto vyžadují oporu.

Stromky vysazujeme nejlépe na podzim do vzdálenosti 4 až 5 metrů od sebe.

MDQ0ZDV